MİSTİK FAS İLE SAHRA ÇÖLÜ (YILBAŞI ÖZEL)

Fiyat Hesaplayın / Rezervasyon

MİSTİK FAS İLE SAHRA ÇÖLÜ (YILBAŞI ÖZEL)

Erfoud – Fez – Kazablanka – Rabat – Marakeş – Quarzazate

24 Aralık 2023-01 Ocak 2024 (9 Gün 8 Gece)

Tur Programı

1. Gün: İstanbul – Kazablanka – Rabat

Turumuz kişiye özel aracın sizi adresinizden alması ile başlıyor. İstanbul havaalanı Dış Hatlar Gidiş Terminalinde buluşup, check-in işlemlerinin yapılmasının ardından Türk Hava Yolları tarifeli uçuşu ile dünyanın en çok bilinen ve en çok izlenen êlmlerinden birine de adını vermiş Kazablanka’ya hareket ediyoruz. Yaklaşık 5 saat süren bir yolcuğun ardından Kazablanka’ya varıyoruz. Kazablanka’da dış kesimleri ve dünyanın en büyük yedinci camii olan Hassan II Cami’sini geziyoruz. Ardından özel aracımız ile Rabat’a hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Rabat’ta bulunan otelimizde.

2. Gün: Rabat – Tanca

Kahvaltının ardından Rabat şehir turunu gerçekleştireceğiz. Yapacağımız şehir turunda Kraliyet Sarayı, 19. yüzyılın sonlarında bölgeye gelen Avrupalılar tarafından Fas Musevilerine yeni sosyal ve ekonomik imkânlar verilmesi amacıyla kurulan Yahudi Mahallesi Mellah, Hassan Kulesi ve Oudayas’ı ziyaret ediyoruz. Turun ardından yönümüzü Tanca’ya çeviriyor ve ünlü İslam gezgini Ibn Battuta’nın şehri Tanca’yı gezmeye başlıyoruz. Gezilecek yerler arasında Mendoubia Bahçesi, 9 Nisan Meydanı ve Bab Fash (Fash Kapısı), Küçük Çarşı, Kasbah ve Medina, Dar el Makhzen, Fenikelilerin Mezarları ve Endülüs-Arap tarzı binalarla süslü enteresan sokaklar var. Ardından Cebelitarık Boğazı’nı görmek üzere yol çıkıyoruz. Spartel Burnu ve Deniz Feneri’nden seyretmeye doyamayacağınız bir manzara sizi bekliyor olacak. Öğle yemeğimizi yerel bir restoranda alacağız. Tanca ve güzel sahillerini gezdikten sonra otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama oteldedir.

3. Gün: Tanca – Tetuan – Şafşavan

Sabah kahvaltının ardından İlk durağımız Tetouan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Medina’sı (Eski Şehir). Tetuan’ı keşfettikten sonra tekrar otobüsümüze binip Mavi Şehir olarak da bilinen Şafşavan’a hareket ediyoruz. Yaklaşık 4,5 saatlik bir yolculuk sonrasında şehre varacağız. Gök mavisine boyalı evleri ile nam salmış olan şehirde panoramik gezimizde Kasbah, Medina, V. Muhammed Meydanı’nı görüp, gezimizi Jemaa Bouzafar Camii kalıntılarının yer aldığı tepede sonlandırıyoruz. Öğle yemeğimizi yerel restoranda alıyoruz. Serbest zaman sonrası otelimize transfer oluyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

4. Gün: Şafşavan – Fez

Kahvaltının ardından Fez’e gitmek üzere odalarımızı boşaltıyoruz. Fez’e varışta Borj tepesinde başlayacak olan şehir turu Mellah Musevi Mahallesi ve Andalous semti, Karouine Camisi ve Neccarine çeşmesi, Attarine Medresesi ile devam edecek. Yerel bir restoranda öğle yemeğini aldıktan sonra turumuz Fez çarşı ve medinasında noktalanacak. Turumuzun bitiminde otelimize transfer ve odalara yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

5. Gün: Fez – Erfoud

Kahvaltının ardından Sabah uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından Erfoud'a doğru yola çıkıyoruz. Yolumuzun üzerinde Ifrane'ı ziyaret edeceğiz. Çam, sedir ve meşe ormanları ile çevrili olan kent, Fransız Alp mimarisi ile dikkat çekmektedir. Ifrane ziyaretimizin ardından Midelt üzerinden çölün sınırlarına kurulmuş kent Erfoud'a doğru devam ediyoruz. Öğle yemeğimizi aldıktan sonra bir süre dinlenip Sahra Çölü'nün Kapısı adıyla bilinen Erfoud'da 4x4 araçlar ile Sahra Kum tepeleri turunu yapacağız. Prince of Persia ve Mumya gibi gişe rekortmeni êlmlerden tanıdığımız dünyanın en büyük çölünü keşfedeceksiniz. İnanılmaz bir coğrafyada yapacağımız 4x4 yolculuğu 1 saat kadar sürecek. Ardından dünyanın en etkileyici manzaralarından biri olan kum tepelerinde bizleri karşılayacak. Yüzyıllardır kervanları karşılayan kamp alanından alacağımız develer ile yolumuza devam edeceğiz. Günün sonunda dünyanın bu uzak köşesinde, gün batımını izleyeceğiz. Safarinin ardından otelimize hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

6. Gün: Erfoud – Ouarzazate

Erken saatte alacağımız kahvaltının ardından güneşin doğuşu ile Ourzazate'a doğru yola çıkıyoruz. Yolculuğumuz sırasında muhteşem yapısı ile insanları büyüleyen Todra Kanyonu'nun göreceğiz. Atlas Dağları'nın eteğinden yapacağımız yolculuk nefes kesici manzaraya sahip ve palmiye ormanları ile süslü Ziz Vadisi üzerinden devam edecek. Yolculuğun sonunda Ouarzazate şehrine varışımızı takiben otelimize yerleşeceğiz. Kısa bir dinlenmenin ardında dünyaca ünlü Aid Ben Haddou ve Film Stüdyoları turumuz yapacağız. UNESCO’nun Dünya Koruma Mirası Listesi’nde bulunan Aid Ben Haddu köyünü gezeceğiz. Çölde Çay, Babil, Gladyatör, Arabistanlı Lawrence gibi êlmlere mekan olmuş, bin yıllık geçmişi ile dünyanın et etkileyici yerleşimlerinden birisi olan bu köy ziyaretimizin ardından Atlas Corporation Film stüdyolarını da ziyaret edeceğiz. Asteriks, Spy Game, Babel, the Physician, Kleopatra, Atlantis, Alexandre, Prince of Persia, Kingdom of Heaven, Game of Thrones vb. êlmlerin doğaya terk edilmiş dekorları bizleri şaşırtacak. Öğle yemeğimizi tur esnasında alacağız. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

7. Gün: Ouarzazate – Marakeş

Kahvaltı sonrasında Fas’ın ilk Başkenti kırmızı şehir Marakeş’e hareket ediyoruz. Varışımızla birlikte imparatorluk kentleri arasında belki de en bilineni Marakeş’i panoramik olarak gezmeye başlıyoruz. Marakeş turumuz sırasında 75 metre yüksekliğinde minaresi ile dikkat çeken Kutubiye Camisini, 19 yy sonrasında vezir Si Moussa ve oğlu Ba Ahmed tarafından yapılmış Bahai Sarayı’nı görüyoruz. Labirenti andıran dar sokakları, hayal edilebilen her şeyin satıldığı dükkanları ve tezgahları ile safran kokulu Medina’yı geziyoruz. Öğle yemeğimizi tur esnasında alacağız. Ardından Fas’ta özgün yapısıyla dikkat çeken, Unesco Milli Miraslar listesinde yer alan ender meydanlardan birisi olan Djemma El Fna Meydanı ile sona erecek. Dünya'nın farklı ülkelerinden turist gelmesine sebep olan meddahlar, dövmeciler, hokkabaz ve cambazların gösterileri ile şenlenen bu meydanı gördükten sonra Majorelle bahçelerini gezeceğiz. Tur bitimi otelimize transfer oluyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Marakeş’teki otelimizde.

8. Gün: Marakeş

Kahvaltının ardından Essaouira’ya hareket ediyoruz. Cichaoua üzerinden Atlas okyanusu kıyısında yer alan eski Portekiz şehri Essaouira'ya varıyoruz. Unesco tarafından “Dünya Mirası” olarak ilan edilen ve Fas’ın en çok turist çeken noktalarından biri olan şehir, uçsuz bucaksız Atlas Okyanusu kıyısında bir balıkçı limanı ile sanat ve kültürün iç içe geçtiği bir sahil şehridir. Şehirde kaleyi ve balıkçı limanı gezip, eski Roma kentlerinden uyarlanarak inşa edilen medinayı ziyaret edeceğiz.. Medinanın daracık labirent sokakları, bembeyaz evleri, maviye boyanmış kapı ve pencereleri birçok Avrupalı ressam, şair ve yazara ilham kaynağı olmuştur. Orson Wells, Jimy Hendrix gibi sanatçılar bu şehirde yaşamışlardır. Öğle yemeğimizi tur esnasında alacağız. Turumuzun bitiminde Marakeş’e dönüyoruz. Konaklama Marakeş’teki otelimizde.

9. Gün: Marakeş – Istanbul

Kahvaltının ardından havalimanını transfer saatine kadar serbest zaman. Rehberimizin belirleyeceği saatte buluşup özel otobüsümüz ile Marakeş Havalimanına transfer oluyor ve Türk Hava Yolları tarifeli uçuşu ile İstanbul’a hareket ediyoruz. Turumuz önceden vermiş olduğunuz adrese kişiye özel transferiniz ile son buluyor.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • Yurtdışı çıkış harcı
 • Özel otobüs ile programda belirtilen tüm geziler
 • Marakeş’te 2 gece 5* otelde kahvaltı dahil konaklama
 • Programda belirtilen 7 öğle ve 7 akşam yemeği
 • Türk Hava Yolları ile İstanbul – Kazablanka / Marakeş – İstanbul arası ekonomi sınıf uçak bileti
 • Rabat’ta 1 gece, Tanca’da 1 gece, Şafşavan’da 1 gece, Fez’de 1 gece, Erfoud’da 1 gece ve Ouarzazate’da 1 gece olmak üzere toplamda 6 gece 4* otellerde kahvaltı dahil konaklama
 • Gazella Turizm profesyonel Türkçe rehberlik hizmeti
 • Havalimanı vergileri ve servis bedeli
 • Programda belirtilen müze ve ören yerlerine giriş ücretleri
 • Ev – alan – ev transferi de dahil olmak üzere tüm transferler
 • Seyahat Sigortası

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Kişisel harcamalar
 • Programda belirtilmeyen yemekler (Yılbaşı gala yemeğini de içerir)
 • Fazla Bagaj ücreti
 • Programda belirtilen yemekler sırasında alınacak içecekler
 • Bahşişler (İsteğe bağlı)

Tur Hareket Detayları

Kalkış Yerleri:
  Tur Hareket Tarihleri:

  Fiyatlar

  Yorumlar


  MİSTİK FAS İLE SAHRA ÇÖLÜ (YILBAŞI ÖZEL) Hakkındaki Düşünceleriniz

  Bu tur için toplam puanınız

  Tur ne kadar eğlenceliydi?

  Rehberler ne kadar ilgiliydi?

  Oteller / yemekler nasıldı?

  Tur güzergahı nasıldı?

  Ad Soyad

  Tur Hakkındaki Yorumunuz

  Tur Hakkında Genel Bilgilendirme

  Genel Bilgiler

  Otellerimiz

  4* Gardenia Boutique Hotel - Rabat https://gardeniaboutiquehotel.com/

  4* Kasbah Hotel Xaluca Arfoud - Erfoud https://xaluca.com/

  4* Barcelo Hotel vb. –Fez https://www.barcelo.com/fr-fr/barcelo-fes-medina/?utm_source=google&utm_medium=organic&utm_campaign=my_business&utm_content=7384

  4* Oscar Hotel vb. - Quarzazate https://oscarhotelbyatlasstudios.com/

  4* Dixil Hotel vb. - Tanca https://www.dixilhotels.com/en/

  4* Dar Ba Sidi vb. - Chefchaouen https://darbasidi.com/

  5* Kenzi Menara Palace – Marakeş https://www.kenzi-hotels.com/kenzi-menara-palace/

  Katılım Şartları

  Bu gezimiz, en az 20 kişi katılım şartı ile düzenlenmektedir. Yeterli katılım sağlanamadığı takdirde, son iptal bildirim tarihi tur başlangıcının 20 gün öncesidir. Katılım yetersizliği nedeniyle iptal edilen tur, acenteniz aracılığı ile tarafınıza bildirilecektir.

  Sağlık

  Fas ülkeye girişlerde herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmuyor. Bölgelerin iyi restoranlarında yiyeceğimiz öğle yemeklerinde sağlığınızı olumsuz şekilde etkileyecek bir sorunla karşılaşacağınızı düşünmüyoruz. Gezi boyunca musluk suyu içmemenizi yalnızca ilk kez sizin tarafınızdan açılacak şişe suyu tüketmenizi öneriyoruz.

  Vize Bilgileri

  Umumi Pasaport Vize gerekli değil

  Yeşil Pasaport Vize gerekli değil

  Hizmet Pasaportu Vize gerekli değil

  Seyahat bitiş tarihinden itibaren 6 ay geçerli ve 10 yıldan eski olmayan pasaportunuzun olması gerekmektedir.

  Vize gereken destinasyonlarda, vize başvurusu için acentenizin tarafınıza ileteceği “Vize İçin Gerekli Evraklar” listesinde belirtilen belgeler ile vize başvurusunun yapılması gerekmektedir.

  Yırtık, yıpranmış, ıslanmış ve/veya benzeri tahribata uğramış pasaportlar nedeniyle ziyaret edilecek ülke sınır kapısında gümrük polisi ile sorun yaşanmaması adına; anılan pasaportların yenilenmesi ve T.C. vatandaşlarına vize uygulayan bir ülke ise ilgili vizenin yeni pasaportta olması gerekmektedir. Aksi durumda sorumluluk yolcuya aittir.

  18 yaşından küçük misaêrlerimiz tek başlarına ya da yanlarında anne ya da babadan sadece biri ile seyahat ederken ülke giriş-çıkışlarında görevli polis memurunca anne-babanın ortak muvafakatini gösterir belge sorulması ihtimali olduğundan; 18 yaş altı misaêrlerimizin ve anne-babalarının bu konuda hassasiyet göstermelerini tavsiye ederiz.

  Konaklama

  Fuar, kongre, konser, etkinlik, spor turnuvası vb. gibi dönemlerde oteller belirtilen km’lerden fazla mesafede kullanılabilir.

  3 Kişilik odalar, otellerin uygunluğuna göre verilebilmekte olup, bu tip odalarda 3. Kişiye sunulan yatak, standart yataklardan küçük olabilir. 3 kişilik odalar 1 büyük yatak ve 1 ilave yataktan oluşmaktadır. İlave yataklar, açma-kapama ve coach bed olarak adlandırılan yataklardan oluştukları için katılımcı 3. kişi ve/veya çocuk rezervasyonlarında odalarda yaşanabilecek sıkışıklık ve yatak tipini kabul ettiklerini beyan etmiş sayılırlar.

  Tur programında dahil olan hizmetlerden otelde alınan kahvaltılar, bulunulan ülkenin kahvaltı kültürüne uygun olarak ve genelde kontinental kahvaltı olarak adlandırılan tereyağı, reçel, ekmek, çay veya kahveden oluşan sınırlı bir menü ile sunulmakta olup, gruplar için gruba tahsis edilmiş ayrı bir salonda servis edilebilir.

  Uçuş Süresi

  İstanbul Kazablanka 5 sa 15 dk

  Marakeş İstanbul 5 sa 05 dk

  Para Birimi

  Fas’ın para birimi Fas Dirhemi’dir (MAD). Fas Dirhemi’nin ülke dışına çıkarılması yasaktır. Elinizde kalan Dirhem’in ülkeden ayrılmadan önce tekrar USD ya da Euro’ya çevrilmesi gerekmektedir.

  Saat Dilimi

  Türkiye ile Fas arasında -3 saat fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken Fas’ta 09.00'dur.

  Telefon Kullanımı

  Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir. Çöl bölgelerinde zaman zaman şebeke sorunu yaşanabilmektedir.

  Gezi İçin Alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar

  Kolayca giyilip – çıkarılabilecek tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont ve ince bir kazak almanızı öneririz. Ayrıca ibadet yerlerinine girerken şort, etek veya vucüdunuzu açıkta bırakacak kıyafetlerden kaçınmanız, kadınların başını kapatacakları bir örtü, eşarp gibi bir aksesuar almaları gerekmektedir.

  Yemek Kültürü

  Mutfak kültürü Türk mutfağına göre farklı bir bölgeye gidildiği unutulmamalıdır. Fas mutfağı, Akdeniz, Arap, Yahudi, İran, Batı Afrika ve Berberi mutfağından etkilenmiştir. Yemekler baharatlı olabilir.

  Elektrik

  Fas genelinde elektrik 110 ve 220 volttur. Prizler C tipi ikili ince yuvarlak uçlu ve E tipi ikili yuvarlak kalın uçludur. Prizlerin örnekleri http://localti.me/morocco sitesinden görülebilir.

  Alışveriş

  Fas bir alışveriş cennetidir. Marakeş ve Fez’de karşımıza çıkacak “souk” adı verilen kapalıçarşılar bir yanda yerel ürünleri beğeninize sunarken, Kazablanka'da bulunan “Morocco Mall” Kuzey Afrika’daki en büyük alışveriş merkezidir. El yapımı ürünler, geneneksel lambalar, yerel kıyafetler, halı ve kilimler bu ülkeden alınabilecek birçok şeyden yalnızca birkaçı.

  Önemli Notlar *** Bu tura 14 yaşından küçük çocukları maalesef kabul edemiyoruz.

  Geçerli pasaportun olması ve/veya vize alınmış (vize gerekli destinasyon/pasaport için) olması, ülkeye giriş yapılabileceği anlamına gelmemektedir. Pasaport polisinin sizi ülkeye sokmama yetkisi vardır. Bu durumdan Gazella sorumlu değildir, sorumluluk yolcuya aittir.

  Gazella, hava yolu ile yolcu arasında aracı kurum olup, 28.09.1955 Lahey Protokolü’ne tabidir. Tarifeli ve özel uçuşlarda rötar riski olabilir veya mevcut gezi ve uçuş öncesinde saatler değişebilir. Gazella, bu değişiklikleri en kısa sürede bildirmekle yükümlüdür. Yolcularımız uçuş detaylarının değişebileceğini bilerek ve kabul ederek turu satın almışlardır. 0-2 yaş arası çocuklar alan vergisi ve alan hizmetleri bedeli ödemezler

  Tur paketine dahil olan panoramik şehir turları, şehirlerin genel tanıtımı için düzenlenen ve araç içinden rehber anlatımıyla panoramik olarak yapılan müze, ören yeri girişlerini içermeyen en fazla 2-3 saatlik turlardır. Panoramik turlar, programda belirtilen diğer turlar da dahil olmak üzere, tura denk gelen gün ve saatte yerel otoriteler tarafından gezilmesine, girilmesine izin verilmeyen veya herhangi bir etkinlik nedeniyle kapalı yollar sebebiyle gerçekleşmediği takdirde, keza hava şartları nedeniyle turun yapılması imkânsız hale geldiği durumlarda bahse konu turların yapılamamasından Gazella sorumlu değildir. Bazı turlar kapalı yollar veya araç girişine izin verilmeyen noktalarda imkanlar dahilinde toplu taşıma veya yaya olarak yapılabilir.

  Ulaşım Detayları

  Tarih:24.12.2023 | 01.01.2024

  Uçuş No: TK617 (Türk Hava Yolları) - Kalkış: İstanbul - Tarih: 23 Aralık 2023 - Saat: 11:00 - Varış: Kazablanka - Tarih: 23 Aralık 2023 - Saat: 14:40

  Uçuş No: TK620 (Türk Hava Yolları) - Kalkış: Marakeş - Tarih: 31 Aralık 2023 - Saat: 16:00 - Varış: İstanbul - Tarih: 31 Aralık 2023 - Saat: 23:00

  Bu turun operasyonu Gazella’ya aittir.Daniel tours satış acentasıdır.


  İptal Şartları


  Vize Bilgileri